Ako dlho trvá predaj nehnuteľnosti?

15 / 10 / 2019

„Ako dlho?“ To je jedna z najčastejších otázok, ktoré sprevádzajú rozhodnutie predať nehnuteľnosť.

Hneď po otázke „Za koľko?“ nasleduje úvaha o časovom horizonte predaja a kúpy, no odpoveď však v žiadnom prípade nebude jednoznačná. Do hry totiž vstupuje niekoľko rozhodujúcich faktorov.

Čo sa vlastne predáva
V prvom rade treba povedať, že s inou dobou predaja treba počítať pri dvojizbovom byte v hlavnom meste a iné to bude pri rozľahlom poľnohospodárskom pozemku niekde na východe krajiny. Regionálne a ekonomické rozdiely hrajú svoju úlohu, lokalita však bude len jedným z aspektov. Pri bytoch či domoch sú dôležitými faktormi výmera, izbovosť, stav nehnuteľnosti. Na dobu, ktorá bude na úspešné zobchodovanie potrebná, priamo vplýva aj právny stav nehnuteľnosti. Pokiaľ je na byt viazaná ťarcha, prípadne záložné právo, ktoré treba predajom vysporiadať, potrebná byrokracia vám určite zaberie pár dní navyše a je dobré s tým počítať. Zrejme najzásadnejším faktorom však ostáva ponuková cena. Logicky platí, že čím bude nižšia, tým sa nehnuteľnosť predá skôr. Predávajúci, ktorý bude trvať na nevhodne nadstavenej cene, môže na správneho kupca čakať mesiace či dokonca roky.

Zvážte kritériá
Práve kvôli rôznorodosti a rozličnej závažnosti týchto ukazovateľov je doba potrebná na predaj vždy len v rovine odhadov a štatistík. V realitnej praxi sa hovorí o dvoch mesiacoch, ktoré by mali stačiť na predaj štandardnej bytovej jednotky. Ukazovatele, ktoré sme uviedli, môžu túto dobu predĺžiť, no čím viac budete čakať, tým bude jasnejšie, že s ponukou nebude niečo v poriadku. Práve v týchto ohľadoch dokáže adekvátne poradiť zasvätený realitný maklér, ktorého úlohou je upozorniť aj na takéto nedostatky. Ak predaj bytu trvá rok či dokonca viac, bude vhodné úplne prehodnotiť a „prekopať“ predajnú stratégiu – dobrým ťahom môže byť nehnuteľnosť na čas z ponuky stiahnuť a po čase ju inzerovať opäť, avšak s nanovo nastavenými kritériami a stratégiou.

Čo hovoria tvrdé čísla
Prieskum Slovenskej realitnej akadémie, ktorý medzi maklérmi a bežnou verejnosťou zisťoval skúsenosti s predajom a kúpou nehnuteľnosti, stanovil pomerne presné priemery pre doby predaja. Treba však mať na pamäti, že ide o celoslovenské dáta, ktoré boli podmienené vhodne zvolenou ponukovou cenou, teda táto nebola neprimerane nízka, ani neprimerane vysoká. Podľa výsledkov prieskumu sa poľnohospodársky pozemok na Slovensku zobchoduje do 18 mesiacov, pri stavebnom pozemku je to 9,5 mesiaca. Rodinný dom predáte v priemere za 175 dní, teda za necelý polrok. Doba potrebná na predaj bytu je podľa tohto prieskumu 85 dní, teda približne tri mesiace.
 

späť