Realitný maklér ako agent kupujúceho? Áno, aj takto to môže fungovať

02 / 11 / 2019

Prezeráte ponuky, kontrolujete maily s najaktuálnejšími novinkami, telefonujete predávajúcim a ich maklérom.

Občas, pokiaľ vám to pracovné povinnosti dovolia, sa vyberiete na obhliadku, no navštívené nehnuteľnosti nie sú „to pravé orechové“. Tie, ktoré sa zdajú byť naozaj výnimočnými sú rezervované skôr, ako stihnete absolvovať prvý telefonát. A dni ubiehajú. A vy stále hľadáte.

Ktorú správu chcete počuť ako prvú?
Zlá správa je, že ak sa takéto vaša „odysea“ za novým bývaním ťahá viac ako polroka, niečo zrejme nie je v poriadku. Ak už hľadáte viac ako 12 mesiacov, v poriadku to nie je celkom určite. Je načase vzdať sa predstavy, že sa náhle niekde ako v rozprávke vynorí ten váš vysnívaný byt či dom. Ak máte za sebou desať a viac obhliadok, s istou dávkou zveličenia sa dá povedať, že už ste videli všetko. Nič iné vám daná lokalita a daný trh neponúkne. Tou dobrou správou je, že existuje cesta von. Vhodnou voľbou bude najať si realitného makléra, ktorý celú agendu prevezme na seba. Ako sa to dá?

Nohami na zem
Hoci v našich končinách je viac zaužívaná predstava makléra ako toho, kto predáva, realitní profesionáli majú (väčšinou) v náplni práce aj opačný pól, a teda pomoc záujemcom, ktorí nehnuteľnosť hľadajú. Hlavnými úlohami takéhoto makléra, tzv. „agenta kupujúceho“, bude pomôcť vám zorientovať sa na trhu a v aktuálnych ponukách, uviesť na pravú mieru vaše očakávania, „zreálniť“ vaše požiadavky a ponúknuť vám iba kvalitné a preverené ponuky. Tým však jeho úloha zďaleka nekončí.

Buďte prvý, získajte výhodu
V aktuálnej situácii, kedy dopyt rapídne prevyšuje ponuku, je určite výhodou mať na svojej strane skúseného makléra, ktorý sa vyzná v danej lokalite a aktívne za vás ponuky vyhľadáva. Tým, že maklér pracuje pre vás, bude preňho prvým krokom detailne sa oboznámiť s vašimi potrebami a túžbami a nájsť vhodný prienik s realitou na trhu tak, aby vám vedel sprostredkovať iba skutočne relevantné ponuky. Spolupráca s agentom kupujúceho vás zároveň odbremení od nekonečných telefonátov a náročných dojednávaní. Maklér vie, kedy budete môcť prísť na obhliadku bez toho, aby vás kvôli tomu musel päťkrát kontaktovať. Skutoční profesionáli vám vďaka svojim kontaktom dokonca nezriedka vedia ponúknuť vhodnú nehnuteľnosť ešte skôr, ako sa táto dostane do tradičných inzertných kanálov. Šanca, že nájdete, čo hľadáte, tým opäť dramaticky stúpa.

Keď končí hľadanie...
Ak sa vám podarilo nájsť vhodnú nehnuteľnosť, začína tá náročnejšia časť. Pre vášho agenta, nie pre vás. Pri dojednávaní ceny a podmienok prevodu oceníte jeho služby najmä v prípade, že predávajúceho takisto zastupuje realitný maklér (čo platí v drvivej väčšine prípadov). Nastupuje vysporiadanie sa s prípadnými právnymi chybami na nehnuteľnosti, rezervačná zmluva, zloženie zálohy, príprava kúpno-predajnej zmluvy. Všetko činnosti, s ktorými sa bežne prácou vyťažený človek nechce a ani nemá čas zapodievať. Nie je predstava, že sa po úspešnej obhliadke dostavíte už len k notárovi kvôli podpisu zmluvy a váš maklér vybaví za vás aj prevod kataster, ako to „pravé orechové“? 

Neobmedzujeme sa len na predaj
Portfólio služieb realitného makléra sa naozaj nemusí obmedzovať iba na predaj. Ak aj vy snívate o svojom ideálnom dome či byte a nie ste si istí, ako na to, ušetrite svoj čas i energiu a neváhajte nás kontaktovať. Naši profesionálne vyškolení makléri vám s kúpou radi pomôžu.
 

späť